Ankara Petek Temizleme

Ankara Petek Temizleme

Petek temizliği nasıl yapılır?

Petek temizliğini kalorifer sisteminizin kan dolaşımına benzetebiliriz. Ne kadar iyi bir dolaşım varsa o kadar iyi ısınma sağlanacak ve ısınma maliyeti düşecektir. 

Tıpkı kan dolaşım sisteminde olduğu gibi ısıtma dolaşım sisteminizin kalbi olan kombinizi ömrü petek temizliği ile uzayacak, daha sessiz çalışmaya devam edecektir. 

Petek temizliği konusunda yapılabilecek en kolay yol bir profesyonel yardım çağırmaktır. Berat tesisat olarak uzun yıllardır Emek petek temizleme, Bahçelievler petek temizleme ve tüm Ankara petek temizleme hizmeti veriyoruz. 

Petek temizleme uzmanlık işidir. Sorunsuz ve verimli bir petek temizleme hizmetinde dikkat edilmesi gereken hususlar ana hatları ile şöyledir.

-Temizlenecek peteklerin kirlilik oranına göre solüsyon seçimi, 

-Temizlenecek peteklerin ve tesisatın  yaşı ve boru tipine göre basınç ayarlaması,

-Petek temizliği sonrası, temizliğin yeterli olup olmadığının kontrolü, 

-Petek temizliğinden sonra tesisatın suyunun basılması ve peteklerin havasının alınması, gibi hususları içerir. 

Kendi kendine amatör petek temizleme

Büyük sorunlara ve uğraşıya neden olma ihtimali yüksek olsa da evde kendiniz de eteklerinizi kısmen temizleyebilir siniz. 

Bunun için, sıcaksa peteklerinizin  soğumasını bekleyin ve tahliye vanasının altına uygun bir kap yerleştirin, çevresini bezlerle korumaya alın. tahliye vanasını gevşetin. Sökerken kaç tur çevirdiğinizi not alın.Tekrar kapatırken aynı sayıda çevirmeniz gerekecektir. Tabi akacak simsiyah kirli ve yağlı suya karşı tedbirli olun. 

Bütün petekleri bu şekilde temizledikten sonra sisteme su bastıktan sonra peteklerin havasını alın. Bir süre kombiniz çalışır vaziyette iken petekleri tek tek kontrol edin ve su sızıntısı veya su damlaması olup olmadığına bakın. 

Kendi kendine peteklerin havasını alma

Evinizdeki peteklerin verimli ısınmamasının bir sebebi de hava nedeniyle sıcak su dolaşımının yetersiz olmasıdır. Buna halk arasında kısaca peteklerin hava yapması denilmektedir. 

Evde kendi imkanlarınızla peteklerinizin havasını almak isterseniz, bazı hususlara dikkat ederek bunu yapmanız mümkün olabilir. 

Öncelikle suyun çok sıcak olmaması güvenlik açısından önemlidir. 

Dubleks bir evde oturuyorsanız peteklerin havasını almaya önce üst katlardan başlamalısınız. 

Peteklerin havasını alma işleminin bitirdiğinizde kombiye eksilen suyu tekrar basmayı unutmayınız. Bunun için kombinin altında bulunan su seviye ayar vanasını kullanmanız gerekmektedir.  

Kendi kendine kombi basıncı ayarlama

Zaman içerisinde kombinizin haznesindeki su seviyesi azalabilir ve kombi basıncının düşmesine neden olabilir. Böyle bir durumda kombiniz çalışmayı durduracaktır. Gece siz yatıyorken kombinin durup evinizin soğuması veya duşa girdiğinizde sıcak suyun gelmiyor olması gibi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için zaman zaman kombi basıncını kontrol etmenizde fayda var.

Genellikle manuel kadranlar ile takibi sağlanan bu sistemde uygun basınç aralığı  kadran üzerinde yeşil renkle işaretlenmiş durumdadır. Asgari basınç düzeyine çok yakın ise bir miktar su ekleyerek kombi basıncının ortalama düzeye çıkmasını sağlayın. 

.