Ankara Su Kaçağı Tespiti

Ankara, Emek, Bahçelievler Su Sızıntısı-Su Kaçağı Tespiti

Su sızıntısı - su kaçağı tespiti için evde neler yapılabilir?

Bahçelievler ve Emek gibi Ankara‘nın birçok eski semtinde evler yaşlı olduğundan su sızıntısı ve su kaçağı ihtimali her geçen gün artmıştır.

Evinizde su kaçağı veya su sızıntısı olup olmadığını anlamak için  yapabileceğiniz belli başlı bazı yöntemler vardır. 

Su sızıntısı veya su kaçağının evin içinde mi yoksa su sayacınız ile eviniz arasındaki şebekede mi olduğuna yönelik iki ayrı işlem söz konusudur. 

Evinizin içinde su sızıntısı veya su kaçağı olup olmadığıyla başlayalım. 

Su sızıntısı veya su kaçağı evinizin içinde mi?

Su sızıntısı veya su kaçağının evinizin içinde olduğunu anlayabilmek için su sayacınızdan faydalanabilirsiniz.  Bunun için su sayacının son endeksini alın ve evdeki tüm muslukları, kombiyi ve klozet rezervuar valflerini kapatın. Üç-dört saat sonra tekrar sayacı kontrol edin. Su sarfiyatında bir artış varsa su kaçağı var demektir. Ayrıca su sayacının yanında bekleyerek ibrede gözlemlenebilir bir hareket olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Her şey kapalı olduğu halde su sayacı ibresi kıpırdıyorsa yine evinizde su kaçağı var demektir.

Ayrıca su sızıntısı veya su kaçağı evinizin dışında ama sayaçtan sizin evinize gelen şebekede olabilir. Bu durumda ise evinizdeki dahili valfi (genellikle tuvalette bulunan vanayı) kapatıp sayacı gözlemleyin. Sayaç artıyor veya ibre hareket ediyorsa size ait dış hatta su kaçağı var demektir.

Bunlar kişisel olarak evinizde yapabileceğiniz su sızıntı veya su kaçağı tespiti yöntemleridir. Her şeye rağmen iğne ucu sızıntılarını tespit edemezsiniz. Evinizin su şebekesi eski ise ve su sızıntısı vaya kaçağı ile ilgili endişeleriniz varsa bizi arayın. Yedi gün yirmi dört saat termal kamera ile su sızıntısı veya su kaçağını noktasal olarak tespit ediyoruz.

Noktasal su kaçağı veya su sızıntı tespiti sizi hem gereksiz inşaattan ve hem de masraftan kurtaracaktır. Belki de birden çok su sızıntı noktası olduğu halde bir noktanın tespit edilip onarılması  riskini de ortadan kaldırıyoruz. 

.